Yeni yılınız kutlu olsun

yeni yılınız kutlu olsun

Yeni yılınızı en içten dileklerimle  kutlar; sevdiklerinizle  sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl geçirmenizi dilerim.

Op.Dr.Yelda Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

yeni yılınız kutlu olsunKadın Hakları Günü

Bugün 5 Aralık…. Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü….

Türkiye’mizde, kadınlara seçme ve seçilme 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde,26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde, nihayetinde 5 Aralık 1934’te ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez  TBMM’nde oy kullanması  ve aday olabilmesi sağlandı.

Türkiye’de kadınlara Fransa ve İtalya’dan 11 yıl, Romanya’dan 12 yıl, Bulgaristan’dan 13 yıl,Belçika’dan 14 yıl, İsviçre’den ise 36 yıl önce  seçme ve seçilme hakkı tanındı.

5 Aralık 1934’te Mustafa Kemal Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için girişimde bulunan Atatürk sayesinde Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 84 yıl önce kadınlar, demokratik haklarına kavuştular….

Türk kadınları olarak Ata’mıza her alanda çok şey borçlu ve minnettarız.. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü her zaman sonsuz sevgi ve saygılarımızla anıyoruz..
 5 Aralık 2018
Op.Dr.Yelda Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
kadin haklari

En büyük engel SEVGİSİZLİKTİR

1992 yılında Birleşmiş Milletler’in almış olduğu bir kararla 3 Aralık tarihini “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu’nun 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. O  günden buyana  3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” olarak bilinmektedir.

Herkes için engellerin kaldırıldığı bir Türkiye’de yaşamak dileği ile:
Engellilerin insani koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşama ulaşmalarını sağlamak için geliştirilmiş yasal düzenlemeler ve yasal düzenlemelere uygun kurumsal yapılar en kısa zamanda oluşturulmalı, buna ilişkin sosyal politikalar geliştirilmeli, kamusal bir hizmet olarak yaşama geçirilmeli, bu alana ayrılan bütçe yeterli düzeye getirilmelidir.

Ülkemizde ve dünyada yaşayan tüm engellilerin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü  kutluyor, sağlıklı günler diliyorum.

Op.Dr. Yelda Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
engelliler günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

Bir toplumun gelişmişlik düzeyi eğitimi ile doğru orantılıdır… Eğitim kalitesi ve eğitilmiş insan sayısı yüksek toplumlar gelişmiş toplumlardır… Eğitim kalitesi öğretmen kalitesi ve eğitime gösterilen ilgi, özen ve yatırım ile yükselir… Eğitimin ana unsuru öğretmendir.. İyi öğretmen yetiştirirseniz, onlar iyi öğrencileri ve onlar da yine iyi öğretmen ve toplumun diğer iyi eğitimli bireylerini oluşturacaklardır… Bu döngüyü sağlamlaştırmak için toplumun dikkatini eğitime yoğunlaştırmak durumundayız… Yine bu görevin en büyük kısmı öğretmenlerdedir… Atatürk’ün dediği gibi; Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister…..

24 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun

Jin. Op. Dr. Dolunay Yelda Doğan

22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü kutlu olsun.

Op.Dr.Yelda Doğan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

diş hekimleri günü

20 Kasım…

Dünya Çocuk Hakları Günü bugün…

Kutlamalı mıyız ?…

Bu vahşi dünyada açlık, yoksulluk, sefalet, çocuk istismarı ile boğuşan, çocuk işçiler olarak, terörist olarak, seks kölesi olarak, çeşitli sektörlerde ırgat olarak, köle olarak kullanılan, ezilen, savaşlar nedeniyle yurdundan yuvasından edilen, düşüncesiz ebeveynler tarafından ailesi dağılıp, psikolojik bunalımlar içinde yaşamak zorunda bırakılan, aile içi veya başka bir ortamda şiddete maruz kalan milyonlarca çocuk varken… Çocuk Hakları Günü….

Çocuk Haklarını Savunuyor muyuz?….

Op.Dr. Dolunay Yelda Doğan

cocuk hakları

29 Ekim

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ve büyük bir mücadelenin sonunda ilan edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin, 95. yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz.

 

29 Ekim 1923 yeniden kuruluşumuzun tarihidir. Medeniyet yürüyüşümüzde yeni bir başlangıç tarihidir. Çağdaş medeniyet yolunun yorulmaz takipçileri olarak, “Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ve yol arkadaşlarına daimi şükranlarımızı bir defa daha ifade ediyorum.”

 

Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutlarım.

  Op.Dr. Yelda Doğan Kadın  Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

About the Author:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir