Kategori: Blog

Filloides İyi Huylu Tümörü

Filloides TümörüSistosarkoma Pollodis: Belki en iyi şekilde filloides tümörü olarak isimlendirilen Sistosarkoma Filloides kırk ve ellilerindeki kadınlarda daha sık görülme eğiliminde ise de herhangi bir yaşta görülebilir. Bu lezyonlar nadiren bilateraldir ve genellikle fibroadenomdan klinik olarak ayrımının güç olduğu izole bir kitle olarak ortaya çıkar.

Hastalıklar sıklıkla aniden çapı genişleyen oysa daha önce stabil seyreden uzun süredir var olan kitle ile ilgili olarak başvururlar. Hızla büyüdüğü için sistosarkoma fibroadenomdan daha büyük olma eğiliminde ise de çap bir tanı kriteri değildir. Fibroadenomdan sistosarkomu ayırmak için iyi bir klinik kriter yoktur.

Fibroadenom, iyi huylu sistosarkom ve habis sistosarkom arasındaki histolojik farkı ortaya koymak çok güç olabilir. Patologlarca iyi huylu olabileceği düşünülen tümörler hastaların %15-40’ında lokal olarak nüks etme eğilimindedir. Habis sistosarkom lokal olarak nüks etme eğilimindedir ve akciğere metastaz yapabilir. Tümörün stromal elemanları habistir ve sarkoma gibi davranarak metastaz yaparlar. Aksiller tutulum çok nadirdir. Sıklıkla metastatik görünüm sistosarkomun habis olduğu ilk bulgudur.

Tedavi geniş lokal eksizyondur. Nispeten küçük memelerde masif tümörler veya büyük tümörler mastektomi gerektirir. Öteyandan mastektomiden kaçınılmalı ve aksiller lenf nodu dikseksiyonu gerekmez. Tipik olarak fibroadenom olduğu düşünülen kitleye eskizyonal biyopsi yapılacaktır. Ancak histolojik muayene sistosarcoma filloidesi düşündürecektir. Patolojik tanı sistosarkoma olduğu zaman alanın önceki biyopsi alanında herhangi bir rezidü kalmayacak şekilde tümörün tamamen çıkarılması gerekir. Radyasyon tedavisinin değeri bilinmiyor bu nedenle bu işlemden kaçınılmalıdır. Memenin gerçek yumuşak doku sarkomu nadirdir.

fonksiyonel tıp

Ne mutlu bana

Bu Fonksiyonel Tıp’a giriş…

Tüm modülleri tamamlayıp Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlığıma Fonksiyonel Tıp Uzmanlığı’mı da ekleyeceğim hayırlısıyla….

İlim ve Bilim gibisi yok…

İnsanlığa fayda sağlamaya çalışıyoruz… Ne mutlu bana…. 💐🙏

Op.Dr.Yelda Doğan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

20 Ocak 2019

başarılı ameliyat

Başarılı bir ameliyat daha…

Vajinoplasti, Perinoplasti ve Labioplasti  operasyonları 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Yelda Doğan,  ekibi ile birlikte  başarılı bir ameliyat daha gerçekleştirdi.

Bugüne kadar bir arada gerçekleştirdiği Vajinoplasti, Perinoplasti ve Labioplasti  operasyonları  hakkında bilgi veren Op.Dr.Yelda Doğan , en sık yapılan genital estetik ameliyatlardan birinin  vajinoplasti olduğuna vurgu yaptı.
Vajinoplastinin  hem vajinal kanalı daraltan hem de dokularını sıkılaştıran bir estetik cerrahi uygulama olduğunu belirten Op.Dr.Yelda Doğan,    Labioplasti ise  kadın genital organının iç dudaklarındaki ( labium minus ) doğuştan veya çoklu doğumların travmasına bağlı sarkmayı düzeltmeye yönelik estetik cerrahi girişim olduğunu söyledi.
Perineoplasti  operasyonlarının ise genellikle  vajina daraltma operasyonları ile eş zamanlı olarak yapıldığına dikkat çeken Op.Dr.Yelda Doğan , “Perine vajina girişi ile anüs arasındaki bölgeye verilen isimdir. Perineoplasti de perine bölgesinin estetik olarak düzeltilmesi operasyonudur. “ dedi.

Op.Dr.Yelda Doğan, böylesi  komplike ameliyatların her işte olduğu gibi iyi bir ekip çalışması gerektirdiğini  ifade ederek, “Bu tür ameliyatlarda  bugüne kadar çok başarılı sonuçlar aldık. Gösterdikleri çalışma için ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim. “ dedi

23 Ocak 2019

başarılı ameliyatBaşarılı operasyonlar sürüyor

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Yelda Doğan,  bugün başarılı bir ameliyata daha imza attı.  Op.Dr.Yelda Doğan, ekibi ile birlikte Özel Lara Anadolu Hastanesinde  yaklaşık üç saat süren bir ameliyatta  Vajinoplasti, Perinoplasti ve Labioplasti  operasyonlarını bir arada gerçekleştirildi.

Op.Dr.Yelda Doğan, böylesi  komplike ameliyatların her işte olduğu gibi iyi bir ekip çalışması gerektirdiğini  ifade ederek, “Bu tür ameliyatlarda  bugüne kadar çok başarılı sonuçlar aldık. Gösterdikleri çalışma için ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim. “ dedi

09 Ocak 2019

vajinoplasti

Başarılı  ameliyatlar sürüyor

Genital Estetik, Vajinoplasti, Perinoplasti, Labioplasti, Sistorektosel, Vajinal Histerektomi Operasyonlarını başarı ile  gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Yelda Doğan,  bugün başarılı bir ameliyata daha imza attı.

Hayal kırıklıklarına  yol açabiliyor

Bu tür operasyonlar,  tecrübe sahibi olmayan hekimler tarafından uygulandığında çeşitli sorunlara yol açtığına dikkat çeken  Op.Dr.Yelda Doğan,” Örneğin Vajinal estetik ameliyatlarında  sıklıkla ameliyatın istenilen beklentide olmaması ve dokuların asimetrik olması kişilerde hayal kırıklıklarına  yol açabiliyor. Uzun süreli depresyonlara zemin hazırlayabiliyor.”  şeklinde konuştu.

Deneyimli doktor olmak önemli

Ayrıca her ameliyatta olduğu üzere bu tür operasyonlarda da kanama ve enfeksiyon gibi komplikasyonlar olabileceği uyarısında bulunan, Op.Dr.Yelda Doğan, bu tür komplikasyonların deneyim sahibi cerrahların elinde  gerçekleştiğinde en az olarak görüldüğüne  vurgu yaptı.

Başarılı sonuçlar alıyoruz

Böylesi ameliyatların her işte olduğu gibi iyi bir ekip çalışması gerektirdiğinin altını çizen Op.Dr.Yelda Doğan,  “Zor  ve karmaşık bir operasyon  gerçekleştirdik.  Bu tür ameliyatlarda  bugüne kadar çok başarılı sonuçlar aldık. Gösterdikleri çalışma için ekip arkadaşlarıma teşekkür ederim. “ dedi.

15 Kasım 2018

başarılı kadın doğumcu

yeni yılınız kutlu olsun

Yeni yılınız kutlu olsun

Yeni yılınızı en içten dileklerimle  kutlar; sevdiklerinizle  sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl geçirmenizi dilerim.

Op.Dr.Yelda Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

yeni yılınız kutlu olsunKadın Hakları Günü

Bugün 5 Aralık…. Atatürk Devrimleri’nin en önemlilerinden birisinin, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü….

Türkiye’mizde, kadınlara seçme ve seçilme 3 Nisan 1930 tarihinde belediyelerde,26 Ekim 1933’te köy ihtiyar heyeti ve muhtarlık seçimlerinde, nihayetinde 5 Aralık 1934’te ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kadına seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.

5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınların ilk kez  TBMM’nde oy kullanması  ve aday olabilmesi sağlandı.

Türkiye’de kadınlara Fransa ve İtalya’dan 11 yıl, Romanya’dan 12 yıl, Bulgaristan’dan 13 yıl,Belçika’dan 14 yıl, İsviçre’den ise 36 yıl önce  seçme ve seçilme hakkı tanındı.

5 Aralık 1934’te Mustafa Kemal Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için girişimde bulunan Atatürk sayesinde Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile bundan tam 84 yıl önce kadınlar, demokratik haklarına kavuştular….

Türk kadınları olarak Ata’mıza her alanda çok şey borçlu ve minnettarız.. Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü her zaman sonsuz sevgi ve saygılarımızla anıyoruz..
 5 Aralık 2018
Op.Dr.Yelda Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
kadin haklari

En büyük engel SEVGİSİZLİKTİR

1992 yılında Birleşmiş Milletler’in almış olduğu bir kararla 3 Aralık tarihini “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu’nun 5 Mart 1993 tarihli ve 1993/29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün “Engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması” amacıyla tanınmasını istedi. O  günden buyana  3 Aralık “Dünya Engelliler Günü” olarak bilinmektedir.

Herkes için engellerin kaldırıldığı bir Türkiye’de yaşamak dileği ile:
Engellilerin insani koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşama ulaşmalarını sağlamak için geliştirilmiş yasal düzenlemeler ve yasal düzenlemelere uygun kurumsal yapılar en kısa zamanda oluşturulmalı, buna ilişkin sosyal politikalar geliştirilmeli, kamusal bir hizmet olarak yaşama geçirilmeli, bu alana ayrılan bütçe yeterli düzeye getirilmelidir.

Ülkemizde ve dünyada yaşayan tüm engellilerin “3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü  kutluyor, sağlıklı günler diliyorum.

Op.Dr. Yelda Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
engelliler günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

Bir toplumun gelişmişlik düzeyi eğitimi ile doğru orantılıdır… Eğitim kalitesi ve eğitilmiş insan sayısı yüksek toplumlar gelişmiş toplumlardır… Eğitim kalitesi öğretmen kalitesi ve eğitime gösterilen ilgi, özen ve yatırım ile yükselir… Eğitimin ana unsuru öğretmendir.. İyi öğretmen yetiştirirseniz, onlar iyi öğrencileri ve onlar da yine iyi öğretmen ve toplumun diğer iyi eğitimli bireylerini oluşturacaklardır… Bu döngüyü sağlamlaştırmak için toplumun dikkatini eğitime yoğunlaştırmak durumundayız… Yine bu görevin en büyük kısmı öğretmenlerdedir… Atatürk’ün dediği gibi; Yeni nesli, Cumhuriyet’in özverili öğretmen ve eğitmenleri, sizler yetiştireceksiniz; yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır. Eserin kıymeti, sizin yeteneğiniz ve özveriniz derecesiyle uygun olacaktır. Cumhuriyet; fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek karakterli koruyucular ister…..

24 Kasım Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun

Jin. Op. Dr. Dolunay Yelda Doğan

22 Kasım Dünya Diş Hekimleri Günü kutlu olsun.

Op.Dr.Yelda Doğan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

diş hekimleri günü

20 Kasım…

Dünya Çocuk Hakları Günü bugün…

Kutlamalı mıyız ?…

Bu vahşi dünyada açlık, yoksulluk, sefalet, çocuk istismarı ile boğuşan, çocuk işçiler olarak, terörist olarak, seks kölesi olarak, çeşitli sektörlerde ırgat olarak, köle olarak kullanılan, ezilen, savaşlar nedeniyle yurdundan yuvasından edilen, düşüncesiz ebeveynler tarafından ailesi dağılıp, psikolojik bunalımlar içinde yaşamak zorunda bırakılan, aile içi veya başka bir ortamda şiddete maruz kalan milyonlarca çocuk varken… Çocuk Hakları Günü….

Çocuk Haklarını Savunuyor muyuz?….

Op.Dr. Dolunay Yelda Doğan

cocuk hakları

29 Ekim

Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde ve büyük bir mücadelenin sonunda ilan edilen read more

kadına şiddete hayır

Kadına Şiddete HAYIR

Yazılı ve görsel medyada gün geçmiyor ki kadına şiddet haberleri olmasın…    Bazen kocası, bazen sevgilisi, bazen akrabası tarafından dövülen, şiddete maruz kalan, öldürülen kadınlar….

Kadın, şiddetin her türlüsüne maruz kalıyor ülkemizde. Çünkü toplumun yerleşik inançları genellikle kadının ezilip, erkeğin yükseltilmesi gerçeğine dayanıyor… Bizim gibi toplumlarda din, töre, toplumsal inanış gibi baskı unsurları hep kadın açısından dezavantaj oluşturuyor… Kadın bizim toplumumuzda tüm problemlerin yaratıcısı, namusu taşıyan, yaşamı dini ve ahlaki ögelerle çizilmiş, erkeklerin yaşadığı şekilde yaşayabilme özgürlüğüne sahip edilemeyen, fakat konu çalışmaya, düzeni temin etmeye, aile ve iş hayatını sırtında taşımaya gelince erkeklerden fazla sorumluluk yüklenen, toplumda “eksik etek”, “saçı uzun aklı kısa”, “elinin hamuruyla erkek işine karışan”, dinen “ şerri şeytan şerrinden bile fazla görülen”, islamla yönetilen ülkelerde gayet kolayca “recm edilen”, ülkemizde erkeğin elinin kiri kadının namusu denip her ortamda O…… ilan edilen, bir erkeğin diğer erkeğe küfür ederken erkeğin annesi, eşi, bacısı üzerinden küfür edildiği, binlerce yıldır ezilip, itilip, kakılan bir varlık, bir olgu olarak hayatına devam etmektedir…

İnsanların özellikle farklı tabulara dayandırılarak bu kadar bariz şekilde cinsiyet üzerinden tanımlandığı bir ülkede kadın insan olarak algılanamamakta, her ortamda en hafifinden sözlü şiddete, en ağırından ölümle sonuçlanan fiziki şiddete maruz kalmaktadır…

Yine toplumumuzda cinsiyet insanlığın önüne geçtiği için milyonlarca kadın cinsel istismarın çeşitli derecelerde kurbanı olmaktadır…

Yöneticilerin son zamanlarda moda deyimiyle bu konuyla hiç bir şekilde ama demeden topyekün mücadele başlatmaları ve bir dakika bile kaybetmemelerini en içten şekilde kendilerine ifade ediyoruz…..

Kadına Şiddete HAYIR…..

Jin.Op.Dr.Dolunay Yelda Doğan

Özlem,saygı ve şükranla

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, emperyalizme karşı Türk’ün direnişini ve gücünü tüm dünyaya gösteren, milletin makûs talihini yepyeni bir geleceğe ve umuda dönüştüren, milletimizin medeniyet düzeyini muasır medeniyetler seviyesine yükseltmek için ömrü boyunca mücadele eden, büyük önder, dünyanın gelmiş geçmiş en zeki devlet adamlarından, olağanüstü askeri ve siyasi deha, başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 80. Ölüm yıl dönümünde Aziz Ata’mızı derin bir üzüntü ve sonsuz bir minnet ile anıyor, açtığı yolda, gösterdiği hedefe hiç durmadan ilerleyeceğimize and içiyoruz….

Ne mutlu Türk’üm diyene…..

Jin.Op.Dr. Dolunay Yelda Doğan

bebeklerimiz

Bebeklerimiz

Dünya tatlısı bir bebek

Op.Dr. Yelda Doğan tarafından gerçekleştirilen sezaryen doğumla İffet hanım dünya tatlısı oğluna kavuştu.

11 Ocak 2019

Op.Dr. Yelda Doğan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

dunya tatlısı bebek

Yaşgününü kutluyorum

Fotoğraf sanatçısı Filiz ve Serkan Sarıca çiftinin güzel bebekleri Beren Sarıca 1. Yaş gününü kutluyor…

Ben de Beren’e tüm ailesi ve sevdikleri ile birlikte uzun sağlıklı huzurlu ömürler diliyorum… Doğum günün kutlu olsun Beren 🎊🎁🎉🎈🎂

25 Aralık 2018

Op.Dr.Yelda Doğan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Aylin hanımın kızının doğum anı

Op.Dr.Yelda Doğan tarafından gerçekleştirilen doğumla bugün Aylin hanım bir kız bebek dünyaya getirdi. 10 Aralık 2018

Bugün bir Prenses daha aramıza katıldı.
Tüm ailesi ile birlikte mutlu sağlıklı huzurlu ömürler diliyorum.
 5 Aralık 2018
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Op.Dr.Yelda Doğan

Muhammet Ali Ertaş, hayata merhaba dedi

Yasemin Ertaş uzun ve yorucu bir hamilelik döneminin sonunda biricik evladı Muhammet Ali’ye kavuştu…

Tüm aileye uzun sağlıklı huzurlu ömürler diliyorum…
Yer: Lara Anadolu Hastanesi
Tarih:28 Kasım 2018
Op.Dr.Yelda Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bella Ateş hayata merhaba dedi

Kardiyoloji Uzmanı Dr. İsmail Ateş ve Kıymetli eşi Yasemin Ateş bugün minik Prensesleri Bella Ateş’e kavuştular…

Kalabalık ailelerine tüm sevdikleri ile birlikte uzun sağlıklı huzurlu ömürler diliyorum… Her şey gönüllerince olsun İnşallah…
29 Kasım 2018
Op.Dr.Yelda Doğan
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Arya Savaş hayata merhaba dedi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Yelda Doğan tarafından gerçekleştirilen sezaryen doğumla Arya Savaş hayata merhaba dedi.

Gizem-Yaşar Savaş çiftinin ilk bebekleri Arya, Memorial Antalya Hastanesinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Yelda Doğan tarafından gerçekleştirilen sezaryen doğumla hayata merhaba dedi.

04 Kasım 2018

Yağ nekrozu

Yağ nekrozu nadir fakat klinik olarak önemlidir. Çünkü karsinomdan ayırımı güç olan deride ve meme başında retraksiyona yol açan bir kitledir. Hemen hemen hastaların ancak yarısında memeye travma öyküsü varsada travma esas sebep olarak öne sürülebilir. Ekimoz bazen tümör yakınlarında görülür. Hassasiyet olabilir veya olamaz. Tedavi olmaz ise yağ nekrozuna ait kitle yavaş yavaş kaybolur. Kural olarak en güvenli yol kanser ihtimalini ekarte etmek için iğne veya eksizyonal biyopsidir. Yağ nekrozu segmental rezeksiyon ve radyasyon tedavisi sonrası da sıktır.

Meme Absesi

Eğer hasta emzirmiyorsa memede infeksiyon nadirdir. Laktasyon sırasında sıklıkla memede kızarıklık, hassasiyet ve endürasyon gelişir. Memede en sık görülen mikroorganizma Staphylococcus aureus’tur. Erken devrede 7-10 gün süre ile günde dört kez 250 mg dicloxacillin veya oxacillin gibi bir antibiyotiğin uygulanması ile o memede bakım sürdürülürken infeksiyon sıklıkla durdurulur. Lezyon infeksiyona ait lokal veya sistemik bulguları olan lokalize kitleye dönüşür ise abse vardır ve drene edilmelidir. Bakım sürdürülmemelidir.

Nadiren bir enfeksiyon yada abse emzirmeyen genç veya orta yaşlı kadınlarda gelişebilir. Memebaşı altındaki tutulan laktoferöz duktusların eksizyonu aralıklarla düzenlenmelidir. İnflamatuvar karsinom memede eritem varsa düşünülmelidir. Abse varlığını düşündüren bulgular varsa insizyon için ve endure dokudan biyopsi yapmak için endikasyon vardır. Biyopsi ile inflamatuvar karsinom olasılığı ekarte edilemez ise hasta enfeksiyon nedeni ile uzun süre tedavi edilmemelidir.

Manyetik Rezonans Görüntüleme

MR meme görüntülenmesinde artan bir popülarite kazanmaktadır. Pekçok iyi huylu lezyondan yapılan biyopsilere göre yüksek oranda duyarlı fakat spesifik değildir. Gadolinyum şelatla görüntü oluşturmakla çeşitli derecelerde güvenilir olacak şekilde iyi huylu ve habis tümörler ayrılabilir.

Meme MR‘ının pekçok rolü vardır. Bu kadar sık kullanılan bu yöntem çok pahalı olmasına rağmen radyasyona maruz kalma riski olmaması sağlıklı kadınlarda meme kitlelerinin görüntülenmesinde MR’ı ideal kılar. Mamografi ile saptanan fokal ve asimetrik alanların incelenmesinde MR’ın yeri vardır. Focal asimetri genellikle iyi huylu isede malignde olabilir. Genellikle skar zamanla skarın artma ve azalmasından kaynaklanan nüks tümörlerden kolayca ayrılabilir. Her ne kadar bazı skarlar hızla düzelmez ve kanserler yada daha sıklıkla meme koruyucu ameliyatlar ve radyasyon tedavisi uygulandıktan sonra görülen nüks kanserlerle karıştırılabilir. İdeali böyle vakaların MR ile incelenmesidir. Böylece bazen biyopsiye gerek kalmaz. MR memeleri büyütülmüş hastalarda memeye takılan implantın rüptürü ile dağılan slikonu ayırt etmekte kullanışlıdır. İmplant takılan hastalarda serbest silikondan şüphelenilmez ise de gadolinyumlu MR ile meme kanserlerini saptamak için kullanılabilir.

Halen işbaşında olan Uluslararası Ortak Magnetik Rezonans Mammografi Çalışması MR’ın avantaj ve zorluklarını belirlemede yararlı olacaktır. Bugün MR konvensiyoneal tetkikler yapıldıktan sonra uygulanması gerektiği düşünülmektedir. Bir tarama aracı olarak kullanılır.