Kadın Hastalıkları ve Doğum

antalya kadın doğumKadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının görevi ; sanılanın aksine, sadece üreme çağındaki kadınların sağlık problemlerini değil, çocukluk çağından başlayıp, kadının tüm yaşamı boyunca devam eden uzun dönemdeki her türlü cinsel ve üreme organ sağlığı sorunlarını kapsar. Kadının hayatında önemli birkaç dönüm noktası vardır. Bunlar ; Ergenlik dönemi içinde gerçekleşen ilk kez adet görme (menarş), menarşla artık üreme çağına adım atmış olan kadın için uygun yaşa geldiğinde gebelik ve sonrasında annelik, uzun bir üreme çağının artık bittiğini ve kadının doğal yollarla gebe kalmasının ve adet görmesinin mümkün olmadığı KLİMAKTERİUM (yaşlılık) döneminin başladığı ve hayatta görülen son adet günü anlamına gelen menapozdur.

Üreme Çağı

Üreme çağı menarş ile başlar, menapoz ile son bulur. Bu dönemde genellikle her kadın 21-35 en sık olarak ta 28 günde bir adet (MENSTÜRASYON, REGLİ) görür. Zaman zaman adet düzensizlikleri, adet dışı anormal kanamalar yaşanabilir. Bunların organik , hormonal veya fonksiyonel sebepleri olabilir.

Kadın cinsel hayatı başlamadan önce daha az, fakat cinsel olarak aktifleştikten sonra daha fazla vaginal akıntı şikayeti ile karşılaşabilir. Bu akıntılar beraberinde koku, kaşınma, yanma gibi sorunlar da yaratabilir. Bu akıntılar belki bir vaginit denilen vagina iltihabına, belki bir rahim ağzı yarasına (servikal erezyon) veya bir endoservikal polip e bağlı ortaya çıkabilir.

Sağlıklı bir kadının yılda en az bir kez genel bir jinekolojik (kadın hastalıkları ve doğum muayenesi) ve vaginal ultrasonografisi yapılmalı ve mutlaka smear testi yaptırması sağlanmalıdır.

Gebelik

Eğer istenerek gerçekleştirildiyse hamilelik bir kadının hayatta yaşadığı en heyecan verici, en muhteşem deneyimdir. Gebelik süreci kadının kadın doğum uzmanı ile en fazla görüştüğü dönemdir. Anne adayı doktoruna güvenmeli, onunla tüm sıkıntılarını ve mutluluklarını paylaşabilmeli, her zaman doktorunun yanında olduğunu bilmeli ve tüm sorunlarının doktoru tarafından çözüleceğine emin olmalıdır. Çünkü hamilelik özel ve önemli bir dönemdir. Kadın doğum uzmanı hem annenin hem de bebeğin sağlığını üstlenmiştir. Sağlıklı bir anneden sağlıklı bir bebek doğurtmanın keyfini yaşamak, dokuz aylık bir gebe takibi sonunda her kadın doğumcunun hakkıdır. Normal doğum en çok tercih ettiğimiz doğum şekli iken, tıbbi zorunluluklarda sezaryen doğum da başvurduğumuz bir doğum şeklidir.

Biz gebelerimizi takip ederken en çok ultrasonografiden yararlanıyoruz. Son yıllarda geliştirilen 4 boyutlu ultrason( 4D USG,4 boyutlu USG); gebelerimize karınlarında taşıdıkları bebeklerine ait çok hoş görüntüler verme imkanı yaratıyor. Yine gebelikte en önemli ultrason olan ayrıntılı – tarama ultrason ; tarafımızdan yapılmaktadır.

Gebelik Sorunları

Bazı gebelikler ufak, bazıları daha büyük sorunlar taşıyabilir. Önemli olan bunları zamanında tespit edip anne ve bebeğin zarar görmemesi için önlemlerin hızlıca ve gereğince alınmasıdır. Bu sorunlardan bazıları ; Emezis gravidarum( gebelik bulantısı), düşük tehlikesi, tekrarlayan düşükler,bebekteki bazı anomaliler(sakatlıklar),gestasyonel diabet(gebelikte şeker hastalığı), preeklampsi(gebelikteki yüksek tansiyonla giden tehlikeli bir tablo), erken doğum eylemi……..gibi sıralanabilir.

Her çift yaşamlarını, evliliklerini bir bebekle taçlandırmak ister. Eğer hiç korunmadan 1 yıl süre ile birlikte olmuşlar ve hala gebelik oluşmamış ise infertilite dediğimiz, halk arasındaki adı ile kısırlık(ben bu terimi kullanmayı hiç sevmiyorum) sorunundan bahsedilebilir ki yine bu durumda Kadın doğum uzmanı devreye girip infertil çift’e yardım eder. Düzenli ilişki, vaginal usg ile yumurta gelişimi takibi, aşılama ( intrauterin inseminasyon) bu yardımlardan bazılarıdır.

Kısırlık (İnferlite)

İnfertilite hastalarına daha sıklıkla olmak üzere tüm hastalarımıza gerektiğinde laparoskopi (karnın içine bir kaç boru düzenek ile girilip kapalı sistem kamera eşliğinde yapılan ameliyat, halk arasında bilinen adıyla kapalı ameliyat ), histeroskopi (rahmin içine ışıklı kamera içeren bir boru ile girilip yapılan bir ameliyat) operasyonlarını gerçekleştiriyoruz.

Kürtaj

Bazen bir kadın istenmeyen bir şekilde, uygun olmayan bir zamanda gebe kalmış olabilir. 18 yaşını doldurmuş her kadın 10 haftadan küçük olan istenmeyen gebeliğini kürtaj yani küretaj işlemi ile sonlandırabilir. Evli olanlarda eşlerin izni gereklidir. Evli olmayan hanımlar için her hangi bir izne gerek yoktur. Genellikle hafif bir anestezi şekli ile hastaya hiç ağrı duyurmadan vakum tekniği ile işlem sorunsuz olarak gerçekleştirilir.

Myomlar

Kadınların myom (iyi huylu,en sık görülen rahim tümörü), endometrial ( rahim zarından kaynaklı ) polipler, over ( yumurtalık) kist ve tümörleri,rahim ağzı(serviks) yarası, polipleri veya hpv nedeniyle hücresel değişimleri, vulva, vagina veya rahim ağzında hpv kaynaklı siğilleri(condiloma accuminata= kondilom)………gibi çoğaltabileceğimiz sorunlar da tarafımızdan çözülür.

Rahim Alma

Histerektomi ( rahim alma ), histerektomi ve salpingoooferektomi (rahim yanında yumurtalıkları da alma), myomektomi ( rahmi yerinde bırakıp myomu alma ), vajinal histerektomi( rahimi karından değil vajinadan çıkartma ameliyatı) ,endometrioma,endometriozis, dermoid kist yada hertürlü yumurtalık kistleri için laparotomi ile (açık) veya laparoskopi ile ( kapalı ) ameliyat tüm cerrahi prensiplere riayet edilerek uygulanmaktadır.

Rahim Ağzı Yaraları

Rahim ağzı yaraları genellikle smear testi yapıldıktan sonra krioterapi (dondurma) veya koterizasyon (yakma) işlemi ile tedavi edilirken, kondilom dediğimiz genital siğiller genellikle koterizasyon ( yakma) ve eksizyon (keserek çıkarma) yöntemi ile tedavi edilir.

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı kanseri genellikle HPV ( Human Papilloma Virus ) adlı bir virusunneden olduğu, önlenebilen bir kanser türüdür. Yıllık smear testleri yaptırarak ve rahim ağzı kanser aşısı yaptırarak ( Gardasil veya Cervarix ) Hayat boyu bu riski ortadan kaldırabilirsiniz.

Sık, zor ve iri bebekli doğumlar gerçekleştirmiş kadında rahim sarkması, idrar torbası sarkması, vagina genişlemesi, idrar kaçırma, idrar tutamama gibi sorunlar yada kadının veya eşinin memnun olmadığı bir cinsel organ yapısı(geniş ve sarkık vagina ,normalden büyük ve sarkık küçük dudaklar) durumlarında ; çeşitli düzeltme ameliyatları yapılabilmekte ve sonuçları gayet iyi olmaktadır.

Menapoz Sonrası

Menapoz sonrası dönem kadın için çok önemli bir dönem olup, kadın doğumcusu ile yılda iki kez hiçbir sorun olmasa bile mutlaka görüşmesi gereken dönemdir. Bu süreçte çekilen sıkıntıların yanında, artan kalp damar hastalıkları ve kötü huylu hastalık riskleri yönünden hastaya gereken bilgiler ve testler verilmelidir. Smear test, mamografi, meme ultrasonografisi, rutin kan biokimyası, kemik dansitometrisi gibi bu dönemin olmazsa olmaz testleri mevcuttur.

Kızlık Zarı

Kızlık zarı kadın cinsel bölge anatomisinin anne karnındaki gelişim sürecinde epitelyal dokunun bir artığı olarak, vagina girişindeki yerini almış ve doğu toplumlarında namus göstergesi olarak anlam yüklenen bir epitelyum dokudur. Çeşitli şekillerde olabilir. Her kızlık zarı ilişkide kanama olmak zorunda değildir. Yine de bizim toplumumuzdaki anlamından dolayı kanama şart ise çeşitli nedenlerle bütünlüğü bozulmuş kızlık zarı tamiri’ni (Himenoplasti) yapıyoruz.