Ağrısız Doğum

 Ağrısız Doğum

Doğum sancılarının şiddeti halk arasında dilden dile dolaşarak yeni doğum yapacak Anne Adaylarında gereğinden fazla korkuya ve sıkıntıya neden olmaktadır. Aslında insanoğlunun varoluşundan bu yana mekanizma hep aynıdır.

Doğum sancıları aynıdır. Doğum şekli aynıdır. Tarih boyunca annelerimiz hep aynı şekilde doğum yapmışlar, korkmamışlar ve doğurmaya devam etmişlerdir. Tabi ki gelişen tıp bilimi, keşfedilen ilaçlar, geliştirilen tıbbi teknoloji her alanda olduğu gibi Doğum konusunda da İnsanoğlunun sağlığı ve konforu için kullanılacaktır.

Fakat doğum; son derece doğal, sancılarının şiddeti bir kadının dayanabileceği kadar olan fizyolojik bir olaydır. Doğum çok korkutucu bir olay olsa annelerimiz bizleri doğurmazdı. Doğum ağrısı patolojik bir ağrı DEĞİLDİR.

Normal doğurmak isteyen anne adaylarımızı korkutmamalı, cesaretlendirmeliyiz. Çünkü çekilen tüm sancılar bebeğinizin doğunca ilk ağlamasıyla unutulup yerini müthiş bir duygu seli ve mutluluğa bırakacaktır!!!! Annelik; işte bu kadar kutsal bir şeydir.

young pregnant woman sitting on the window
pregnant woman with draw on abdomen

Ağrısız Doğum

Normal Doğum Ağrısı: dünyada bebek ağlamasıyla geçen tek ağrı türüdür!!!

Normal Doğum Ağrısı: başladığında mutlu sonla noktalanacak tek ağrı türüdür!!!!

Normal Doğum Ağrısı: gebeliğin sonlarına doğru her annenin dört gözle beklediği ağrı türüdür!!!

Ağrısız Doğum: Travayı başlamış gebenin servikal açıklığı yani rahim ağzı açıklığı 4 cm ye ulaştığı zaman belden epidural bölgeye anestezi uygulanması ve epidural boşluğa yerleştirilen kateterden zaman zaman anestezik madde verilmesi suretiyle anne adayının doğum Ssncılarını hissetmemesi için uygulanan bir yöntemdir.

Anne adayı ağrı çekmeden doğum yapmak istediğinde uygulanan bu yöntemin en büyük handikapı travay süresinin ıkınma fazını uzatması ve doğumu geciktirmesidir. Böyle takip edilen doğumlarda anne yeteri kadar ıkınamadığında bebeğin başı çıksın diye kullanılan vakum uygulamasına daha sık başvurulur.

Yine de tercih anne adayınındır. Anne adayı istediği vakit anestezi uzmanlarından profesyonel destek alarak ağrısız doğumu gerçekleştiriyoruz. Ağrısız doğum yapan anneler belden aşağıları uyuşuk olduğundan diğer normal doğuranlara oranla daha geç yürüyorlar.

Gebelik ve Doğum Yöntemleri için Bizlere Güvenebilir Dilediğiniz Zaman İletişime Geçebilirsiniz.

 Gebelik ve Doğum